كار كارگاه‌های آموزشی «باشگاه‌های كتابخوانی»

305

کارگروههای آموزشی باشگاههای کتابخوانی که از ۱۶ شهریور در نیشابور آغاز  به کار کرد در ۱۴ شهر کشور با موفقیت برگزار شد

علی‌اصغر سيدآبادی، مديركل دفتر مطالعات و برنامه‌ريزی فرهنگی در آیین افتتاحيه كارگاه‌های آموزشی باشگاه‌های كتابخوانی روز ۱۶ شهریور در پايتخت كتاب ايران نيشابور گفت: اين كارگاه‌ها از امروز در شهرهای نيشابور، گنبدكاووس و كاشان آغاز به‌كار كرده و فردا نيز در سبزوار آغاز می‌شود؛ در یک ماه آینده نیز  در ١٥ شهر برگزار خواهد شد.اين كارگاه‎ها مقدمه راه‌اندازی باشگاه‌های كتابخوانی هستند و كسانی كه در اين كارگاه‌ها شركت می‌كنند، بعد از اتمام دوره تا هفته كتاب فرصت دارند، باشگاه كتابخوانی تاسيس كنند و در هفته كتاب هم باشگاه به‌طور رسمی فعالیت خود را آغاز می‌کند.

سيدآبادی درباره كيفيت اين كارگاه‌ها گفت: پس از طراحی مقدماتی دوره، ٢٠ نفر از كارشناسان، مولفان و منتقدان و مروجان كتابخوانی با معرفی نهادهای مختلف غيردولتی كه تجربه فعاليت ترويجی و آموزشی داشتند، انتخاب شدند. آن‌ها در دو نشست جداگانه درباره سرفصل‌های دوره بحث كردند و سپس در يک كارگاه هشت ساعته نیز در تدوين محتوای دوره مشاركت داشتند.مديركل دفتر مطالعات و برنامه‌ريزی فرهنگی، درباره چگونگی فعاليت اين باشگاه‌ها عنوان کرد: منظور از باشگاه كتابخوانی، گروه‌های حداقل 12 تا 15 نفری از کودکان یا نوجوانان هستند كه زيرنظر يک هماهنگ‌كننده بزرگسال در زمينه كتابخوانی فعاليت دارند.این باشگاه‌ها می‌توانند در شهر و روستا در کتابخانه‌ها، مدارس، مراکز کانون، فرهنگسراها، مجتمع‌های مسکونی، مساجد، کانون‌های اصلاح و تربیت، مراکز بهزیستی  و هر جایی که کودکان و نوجوانان گردهم می‌آیند، تشکیل شوند.

سيدآبادی، تشكيل باشگاه‌های كتابخوانی را يكی از ايده‌های برآمده از طرح انتخاب و معرفی پايتخت كتاب ايران خواند و گفت: جشنواره باشگاه‌های كتابخوانی در واقع تلفيق شده چند ايده است. دوستان نيشابور در طرح‌های اين شهر با محوريت يكی از مدارس شهر، طرحی را برای گسترش كتابخوانی در مدارس داده بودند كه تقريبا در اين جشنواره هم به‌عنوان تنه اصلی حفظ شده و ايده‌های ديگر از شهرهايی مثل اهواز با آن تلفيق شده تا اين جشنواره طراحی شود.

مديركل دفتر مطالعات و برنامه‌ريزی فرهنگی، درباره نحوه فعالیت باشگاه کتابخوانی اظهار کرد: براساس اين طرح، باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان در دبیرخانه جشنواره ثبت‌نام می‌کنند و امکان بهره‌مندی از تخفیف کتاب را از طریق کتابفروشی‌های شهرشان پیدا می‌کنند، کتابخانه‌های کوچک را تاسیس و یا تقویت می‌کنند، به‌صورت گروهی کتاب می‌خوانند، درباره کتاب‌های خوانده شده گفت‌و‌گو و آن‌ها را داوری می‌کنند.

وی افزود: البته با این فعالیت‎ها، اعضای باشگاه، نهایتاً کتاب برتر را از نگاه خود در باشگاه انتخاب می‌کنند و سپس در نامه‌هایی به نویسندگان کتاب‌های برتر، نظر خود را درباره کتاب‌های برتر می‌نویسند و کتاب‌هایی را که پسندیده‌اند در فیلم‌های کوتاه موبایلی به دیگران معرفی می‌کنند. سپس در مرحله شهرستان کتاب‌های برگزیده باشگاه‌ها با حضور نمایندگان آن‌ها داوری دوباره شده و کتاب برگزیده از نظر کودکان و نوجوانان شهر انتخاب می‌شود. همچنین با داوری فیلم‌ها و نامه‌های بچه‌ها توسط داوران تعیین شده از سوی دبیرخانه، بهترین فیلم‌ها معرفی و بهترین نامه‌ها به نویسندگان انتخاب و در آیین پایانی شهرستان از آنان تقدیر به عمل می‌آید و جایزه بچه‌های شهر به نویسنده برگزیده اهدا می‌شود.

یک جواب دهید