کابل یا پاریس؛ چه فرقی می‌کند!

197

تاریخ به روایت «فراتروریسم»

شیماطاهری ، محمدمخبری

حمله تروریستی داعش به پارلمانی‌ترین حكومت منطقه خاورمیانه آن‌قدر برایمان شوكه‌كننده بود كه تا نیروهای نظامی مستقرشده در اطراف بهارستان را به چشم نمی‌دیدیم، باور نمی‌كردیم كه داعش این‌جاست، در قلب تهران. ایران در كمترین زمان ممكن به ترند كاربران توییتر تبدیل شد. یكی از دلایل ترند شدن ایران وقوع حادثه‌ای تروریستی در كشوری است كه از زمان پیدایش داعش با كمترین تهدید امنیتی مواجه شده است. شاید حوادث تهران از آخرین قطعه‌های پازلی باشد كه داعش در حال چیدنش بوده است؛ اما پایان تروریسم و گروه‌های تروریستی نیست. حمله مردان ماشین‌سوار و چاقو به دست در اروپا، حملات مسلحانه طالبان در افغانستان و بمب‌گذاری‌ها در عراق نشان می‌دهد که گروه‌های تروریستی در حال افزایش‌اند. باید باور كنیم كه تبعات تروریسم در زندگی همه‌مان جا خوش كرده است. روزی از پاریس و روزی از استكهلم خبر می‌رسد كه صد‌ها نفر در اثر حملات تروریستی جان باخته‌اند. بماند كه ما برای كشته‌شدگان پاریس اشك بیشتری ریخته‌ایم تا برای تلفات انسانی در كابل؛ اما در این شماره به سراغ حملات تروریستی رفته‌ایم كه مرورشان یادآور چیزی فراتر از تروریسم است. حالا چه فرقی می‌كند كه كار داعش باشد یا طالبان.

٧ ژوئن ٢٠١٧، چهارشنبه ١٧ خرداد ٩٦
تهران بعد از یك دهه مورد هجوم حملات تروریستی قرار گرفت. تروریست‌ها با حمله به مجلس شورای اسلامی و حرم امام خمینی(ره) توانستند نخستین حمله موفق داعش در ایران را پس از سال‌ها رقم بزنند. این حملات از ساعت 10:30 در مجلس شورای اسلامی و ساعت 10:40 در حرم مطهر آغاز شد. شمار قربانیان حمله تروریستی در تهران به ١٧ نفر رسید و ٥٢ نفر مجروح شدند. مهاجمان تهران پنج نفر بودند، كه دو نفر با جلیقه انتحاری، یک نفر با نارنجك و دو نفر به وسیله نیروهای امنیتی كشته شدند.
٣ ژوئن ٢٠١٧، شنبه ١٣ خرداد ١٣٩٦
تروریست‌ها ساعت 21:58 با زیر گرفتن عابران به وسیله یك كامیونت روی لاندن بریج لندن حمله خود را آغاز كردند. این حمله در لاندن بریج تمام نشد، تروریست‌ها به بارو ماركت رفتند و با چاقو به یك پلیس ترافیك و مشتریان یك رستوران در منطقه واوكس‌هال حمله كردند. پلیس لندن اعلام كرد در این حادثه هفت نفر كشته و ٤٨ نفر زخمی شدند. سه نفر تروریست این حادثه نیز با گلوله پلیس كشته شدند و داعش مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

31 مه 2017، چهارشنبه 10 خرداد 1396
در منطقه دیپلمات‌نشین کابل، در نزدیکی سفارت آلمان و ارگ ریاست جمهوری افغانستان، انفجار یک خودروی بمب‌گذاری‌شده، 60 کشته و 300 زخمی برجای گذاشت. مقامات امنیتی افغانستان اعلام کرده‌اند که هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است. شاید اگر چنین حادثه‌ای در فرانسه یا كشوری مدرن‌تر از افغانستان روی داده بود، مجری سی‌ان‌ان برای اعلامش چیزی بیشتر از ٤٠ ثانیه وقت می‌گذاشت و افراد بیشتری عكس‌های پروفایل خود را تغییر می‌دادند.
22 مه 2017، دوشنبه یکم خرداد ماه 1396
یک عامل انتحاری خود را هم‌زمان با برگزاری یک کنسرت در منچستر آرنا منفجر کرد. در این حمله 22 نفر از جوانان 17 تا 23 ساله کشته شدند. سالن سرپوشیده معروف به «منچستر آرنا» ظرفیتی حدود ۱۸ تا ۲۰ هزار تن دارد و یکی از محل‌های معروف برگزاری کنسرت موسیقی است. حاضران در کنسرت شب حمله اکثرا نوجوانان و جوانانی بودند که بسیاری از آن‌ها از شهرهای مختلف به منچستر آمده بودند. داعش مسئولیت این حمله تروریستی را برعهده گرفت. راشد الجنید، نویسنده سوری، پس از این اتفاق توییت كرد كه: «اینان دشمن حیات بشری‌اند، اسلام فقط بهانه‌ای در دستانشان است.» وگرنه جوانان منچستر هرگز تهدیدی برای اسلام و داعش نبوده‌اند، نهایت خشونت آنان در بازی با رقیبشان لیورپول بروز می‌كند كه بی‌شك از این پس به‌سختی در كنار هم جمع خواهند شد؛ حتی برای دیدن بازی‌های منچستر.

13 می 2017، شنبه 23 اردیبهشت ماه 1396
بزرگ‌ترین حمله داعش در موصل خنثی شد. داعش در این حمله با 20 خودروی بمب‌گذاری‌شده و عناصر پیاده مسلح و هواپیماهای گشتی بدون سرنشین به غرب موصل حمله کردند. 10 خودرو از خودروهای بمب‌گذاری‌شده قبل از رسیدن به هدف، منفجر شده و بقیه نیروهای مهاجم را ناچار به عقب‌نشینی کردند.

22 آوریل 2017، شنبه دوم اردیبهشت ماه 1396
10 تروریست که لباس نظامیان افغانستان را به تن داشتند، با حمله به یک پایگاه نظامی در مزار شریف 50 سرباز افغان را کشتند. عده‌ای از این سربازان در مسجد جامع مشغول خواندن نماز و عده‌ای در رستوران پایگاه حضور داشتند. گروه تروریستی طالبان در بیانیه‌ای مسئولیت این حمله را به‌عهده گرفت. رئیس جمهوری افغانستان از این حمله به‌عنوان مرگ‌بارترین حمله تروریستی طالبان به پادگان ارتش افغانستان، یاد کرد. بیش از ٩٤ درصد از افرادی كه به دست داعش كشته شده‌اند، سنی بوده‌اند و چنین جنایتی مسئله‌ای كم‌سابقه است. این در شرایطی است كه داعش شیعیان را دشمن اصلی خود می‌داند. داعش در این سال‌ها حتی به كودكان هم رحم نكرده است و با قاچاق اعضای بدن كودكان روی تمام جنایت‌كاران تاریخ را سفید كرده است.

7 آوریل 2017، شنبه 12 فروردین 1396
فردی با ربودن یک کامیون به عابران اطراف یک مرکز خرید در استکهلم یورش برد. در این حمله چهار تن کشته شدند. این حمله در یکی از خیابان‌های اصلی که محل گذر عابران پیاده بود، اتفاق افتاد و علاوه بر این قربانیان ده‌ها زخمی بر جای گذاشت. عامل این حمله رحمت عقیلف 39 ساله و ازبک ‌تبار بود که سوءسابقه‌‌ای نداشت و پدر چهار فرزند بود. او از حامیان گروه تروریستی داعش بود، اما در این گروه عضویت نداشت. رحمت از طریق یكی از فعالان توییتری داعش جذب این گروه تروریستی شده بود. بیشترین حامیان داعش در توییتر از كشورهای عربستان، سوریه، آمریكا و حتی انگلستان هستند و این یعنی تروریسم دیگر حد و مرز ندارد، حتی پدر چهار فرزند بودن نیز مانع از پیوستن به چنین گروه‌هایی نمی‌شود. باید باور كنیم كه تروریسم از هیچ‌كس دور نیست.

22 مارس 2017، چهارشنبه دوم فروردین 1396
راننده دیگری با ماشین کرایه‌ای خود به عابران اطراف محل ساختمان بریتانیا در وست‌مینستر لندن حمله کرد و چهار تن را به کام مرگ کشاند، اما کارش این‌جا تمام نشد و کمی بعد با چاقویی به یک افسر پلیس حمله کرد و او را نیز کشت. در این حمله 40 تن زخمی شدند. داعش، یک روز بعد در سایت خود، اعماق، مسئولیت این حمله را برعهده گرفت. ابزار تروریست‌ها پس از ورود داعش به كشور‌های جهان تغییرات جالبی كرده است، تا آن‌جا كه ٦٠ درصد حملات تروریستی به واسطه ابزار‌های روزمره و مصرفی مردم صورت گرفته است و سلاح گرم در جایگاهی پایین‌تر دیده می‌شود و همین مسئله سبب ایجاد رعب و وحشت در جامعه می‌شود. از كجا معلوم كه ماشینی كه آن دست خیابان پشت چراغ ایستاده، پس از سبز شدن چراغ به زندگی عابران پایان ندهد؟

19 دسامبر 2016، دوشنبه 29 آذر 1395
در آستانه کریسمس، راننده یک کامیون به بازاری در برلین حمله کرد و 12 نفر را به قتل رساند و 60 نفر دیگر را زخمی کرد. انیس عامری، پناه‌جوی تونسی که درخواست پناهندگی‌ او رد شده و با کامیونی به جمعیتی در بازار برلین یورش برده بود، اعلام کرد که به صورت مستقیم برای انجام این حمله از گروهی منتسب به داعش دستور گرفته است. شاید می‌بایست به اروپا در زمینه سخت‌گیری‌های فراوان در پذیرش پناه‌جویان حق داد، البته سیاست‌های حمایتی برخی از كشور‌های اروپایی از گروه‌های تروریستی در گذشته، حالا طنابی شده است كه گلوی ریسندگان خود را خفه می‌كند. در این بین اما سرنوشت پناه‌جویان حقیقی كه از جنگ و ناامنی رنج برده‌اند، چه می‌شود؟

11 ژوییه 2016، دوشنبه 21 تیر 1395
راننده کامیون دیگری هم‌زمان با جشن روز باستیل فرانسه، در سواحل شهر نیس دست به حمله‌ای مرگ‌بار زد که طی آن جان 86 تن را گرفت. عامل مهاجم فردی 31 ساله ساکن نیس با اصلیت تونسی بود که ارتباطاتی با گروه تروریستی داعش داشت. داعش یک روز بعد مسئولیت این حمله را برعهده گرفت. وزیر اقتصاد فرانسه پس از حملات تروریستی در این كشور عنوان كرد كه این حملات علاوه بر كاهش شدید شاخص‌های بورس، صنعت گردشگری این كشور را به حدی دچار خسارت كرد كه از عنوان آمار آن معذور است. اشتغال بیش از ٤٠ درصد از مردم فرانسه وابسته به صنعت گردشگری آن است و تروریسم با همه اركان زندگی مردم بازی می‌كند.

22 مارس 2016، سه‌شنبه سوم فروردین 1395
عوامل انتحاری سه انفجار در بروکسل، پایتخت بلژیک، انجام دادند که دو انفجار آن در فرودگاه بروکسل و دیگری در ایستگاه مترو رخ داد. در این حملات 32 تن کشته و صدها تن زخمی شدند. عوامل این حمله ارتباطات نزدیکی با گروهی داشتند که پیش از این در پاریس دست به حملاتی زده بودند. ابراهیم البکراوی و نجیم عشراوی به‌عنوان دو تن از عاملان انفجارهای انتحاری در فرودگاه بروکسل معرفی شدند. داعش مسئولیت این حملات را نیز بر عهده گرفت.

13 نوامبر 2015، جمعه 22 آبان 1394
افراط‌گرایان داعشی به چندین نقطه در پاریس حمله کردند. تیرباران‌های دسته‌جمعی و بمب‌گذاری‌های انتحاری در مناطق مختلف شهر پاریس فرانسه منجر به کشته شدن ۱۳۰ و مصدومیت ۳۶۸ تن شد. در حملات تروریستی در نزدیکی ورزشگاه استادو فرانس در سن‌دنی در شمال پاریس، و ایل‌دو فرانس حداقل سه انفجار جداگانه و شش تیراندازی در محدوده پاریس گزارش شد، و یک گروگان‌گیری در تئاتر بتکلان نیز صورت گرفت. شاید حوادث تروریستی پاریس چیزی شبیه به زنگ بیدار باش تلفن‌های همراه بود كه پیش از این بار‌ها در سوریه و عراق به جهانیان و به ویژه حامیان تروریست در اروپا هشدار داده بود، اما این‌بار در قلب تپنده اروپا به صدا درآمد. البته صد حیف كه ساكنان اروپا دیرتر از آن‌چه باید، از خواب بیدار شدند.

شماره۷۱۰

یک جواب دهید