تاریخ انتشار:۱۴۰۱/۰۷/۱۳ - ۲۳:۵۹ | کد خبر : 9790

دنیای سخن

وبلاگ – ناصر اردلان

این نوشته دو بخش دارد. بخش اولش که به نظرم قسمت مهم‌ترش است، این است که آرشیو مجله دنیای سخن روی نت در دسترس همه قرار گرفته است؛ از شماره ۱۰ تا ۹۶.

اهل کتاب و مجله می‌دانند که دنیای سخن چه اهمیتی در تاریخ نشریات روشن‌فکری بعد از انقلاب دارد و چه اشخاص سرشناسی چه نوشته‌های معتبر و تاثیرگذاری در آن نوشته‌اند. کافی است اسمش را گوگل کنید تا آدرس آرشیو را برایتان بیاورد. این از این.

مجله دنیای سخن
مجله دنیای سخن، سال ۱۳۶۶

بخش دومش این است که داشتم مطلبی از یکی از شماره‌های آن می‌خواندم. یکی از شماره‌های سال ۶۶. یا به عبارتی سال ۱۹۸۷. مطلب درباره سینمای سال ۲۰۰۱ بود. درواقع پیش‌بینی سینما در سال ۲۰۰۱.

مقدمه مطلب حدسیاتی درباره مراسم اسکار سال مذکور زده است. ازجمله این‌که در آن فیلمی از استنلی کوبریک که در فضا صدابرداری شده است، برنده جایزه می‌شود. والت دیزنی تجدید حیات فیزیکی کرده است. جایزه بهترین کارگردان هنری به وسیله کامپیوتر به مراسم اضافه شده و رقابت اصلی بین کامپیوترهای ژاپنی و آمریکایی است. و جوایزی هم ویژه بخش ماورای زمینی به مراسم اسکار اضافه شده است.

البته لحن طنز مطلب معلوم می‌کند که نویسنده کل قضیه را شوخی گرفته است، ولی باید قبول کرد که تکنولوژی آن‌قدری هم که انتظار می‌رفت، سریع جلو نرفته است. ۲۰۰۱ یعنی ۲۱ سال قبل.

نویسنده: ناصر اردلان

هفته‌نامه چلچراغ، شماره ۸۶۸

نوشته هایی دیگر از همین نویسنده: 40cheragh

نظر شما

دیگه چی داری اینجا؟