تاریخ انتشار:۱۴۰۲/۰۳/۰۵ - ۲۳:۰۵ | کد خبر : 10913

عکس؛ آسمان صاف، سایه‌ها، سنگ قبرها و چند چیز دیگر

از قسمت‌های قابل‌ توجه بعضی روستاها و شهرها گورستان اون‌هاست؛ قبرهای ساده‌ و بعضا بی‌نام‌ونشان که فقط خانواده متوفی می‌شناسدش

یه وقت‌هایی خاطرات ما موقع تعریف کردن واسه دیگرون یا به یاد آوردن تو ذهنمون واژگانش دقیقا می‌افته روی پیکسل‌های یه تصویری که عینی یا ذهنیه. ما تو این صفحه تصویر و خاطره‌شو گذاشتیم.

هوایی که بوی مازوت نده و آلوده نباشه، این شکلیه که می‌تونی حتی تکه ابرهای تو آسمونو بشمری.

آسمان تهران
آسمان صاف شهر تهران

تصویر کارتن‌خواب‌ها تو هر فصلی یه تصویر غم‌انگیز اجتماعیه که بهتره مثل خیلی از جوامع، به جای حذف کردن صورت مسئله، راه‌حلی انسانی براش پیدا کرد.

کارتن‌خواب
کارتن‌خواب

کاسب‌های شوخ همیشه محبوب بودن بین مشتری‌ها. قصابی که لباس کارشو طوری به صندلی‌ ‌پوشونده که خودش با لباس معمولی و صندلی‌اش با روپوش سفید، یه طرح چندبعدی درست کرده و جلو مغازه تو پیاده‌رو نشسته و به رهگذرها لبخند می‌زنه.

قصاب خوش‌ذوق
قصاب خوش‌ذوق

درخت‌ها طوری کنار هم صف کشیدن که انگار منتظر دست‌ها و قلم‌مو و بوم سهراب سپهری هستن که بیاد و نقاشی‌شونو بکشه.

برف روی درخت
برف روی درخت‌ها

یه بچه و یه پدر پشت دیوار وایساده بودن و لبخند بقیه رو به آدم برفی‌شون نگاه می‌کردن.

آدم برفی
آدم برفی

تصویر یه سنگ قبره. نشونه این‌که یه نفر این زیر دفن شده. دو تا بته رو با یه تکه پارچه سفید به هم وصل کردن. انگار یه اثر هنریه که به هر دلیلی خونواده این نشونه رو برای عزیز ازدست‌رفته‌شون گذاشتن.

سنگ قبر
بته و سنگ قبر

از قسمت‌های قابل‌ توجه بعضی روستاها و شهرها گورستان اون‌هاست؛ قبرهای ساده‌ و بعضا بی‌نام‌ونشان که فقط خانواده متوفی می‌شناسدش. البته ممکنه دلیلی داشته باشه که مجبور به گمنام دفن کردن عزیزشون شده باشن؛ چیزی که خیلی‌هامون شاهدش بودیم.

قبر بی‌نام‌ونشان
قبر بی‌نام‌ونشان

سایه‌ها از درون ما برمی‌خیزن و کنار ما و با ما زندگی می‌کنن، ولی درعین‌حال زندگی خودشونو دارن، با یه سایه دیگه ملاقات می‌کنن، از همه چیز عبور می‌کنن، تو هر جایی سرک می‌کشن و کارهایی می‌کنن که از توان ما که صاحبشیم، خارجه.

سایه‌ها
سایه‌های ما

سهیلا عابدینی

هفته‌نامه چلچراغ، شماره ۸۹۸

برچسب ها: , ,
نوشته هایی دیگر از همین نویسنده: سهیلا عابدینی

نظرات شما

  1. فرشته
    31, مرداد, 1402 15:26

    این متن خوندم خیلی قشنگ بود و جالب

نظر شما

دیگه چی داری اینجا؟