بازگشت به سوی آینده

63

مسعود رئیسی
پس از انتخاب ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا فروش کتاب «1984» ده برابر شد. ماجرا از آنجا شروع شد که پس از مراسم تحلیف ترامپ، شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید، از آن به عنوان «حضور بیشترین شمار شرکت‌کنندگان در مراسم تحلیف در آمریکا» یاد کرد و به نظر مردم این یک دروغ بود. پس از آن خانم کانوی، یکی از مشاوران ترامپ، برای رفع این اتهام و مواردی از این دست که در کلام رییس‌جمهور و اطرافیانش چنیدن بار شنیده شده است، گفت: «او از «حقیقت جایگزین» استفاده نکرده است». «حقیقت جایگزین» از اصطلاحات کتاب «1984» است و استفاده از چنین لغتی در فضای ملتهب این روزهای آمریکا خشم مردم را بیش از پیش برانگیخت.
کتاب صوتی 1984 را جورج اورول در سال 1949 نوشت، زمانی که جنگ دوم جهانی به تازگی به اتمام رسيده بود و جهان خطر تسلیم شدن در مقابل حکومتی ظالم و دیکتاتوری را به خوبی فهميده بود. در آن زمان جنگ سرد هنوز به معنای واقعی آغاز نشده بود و در دنیای غرب روشنفکرانی بودند که به دفاع از کمونیسم برخواسته بودند. اورول این کتاب را در واقع برای اخطار به غرب در مورد گسترش کمونیسم نوشت. اما داستان این اثر را می‌توان تا حدود زیادی به شرایط حاکم بر تمام جوامع تحت سلطه حکومت‌های استبدادی تعمیم داد. داستان در سال 1984 (355 سال بعد از تاریخ نگارش کتاب) در شهر لندن رخ می‌دهد. بعد از جنگ جهانی حاکمان کشورهای قدرتمند به این نتیجه رسیده‌اند که اگر جهان به همین ترتیب روند افزایش ثروت را ادامه دهد ارکان جامعۀ طبقاتی به خطر افتاده و حکومت‌شان سرنگون خواهد شد. آنها تنها راه جلوگیری از این امر را نابود کردن ثروت تولید شده در جنگی بی‌پایان می‌بینند و…
اگر از شنیدن «مزرعه‌ حیوانات» لذت برده‌اید و یا به کتاب‌هایی که آینده را توصیف کرده‌اند علاقه دارید، از شنیدن کتاب صوتی۱۹۸۴ پشیمان نمی‌شوید.

شماره ۶۹۷

یک نظر

یک جواب دهید