تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۶/۱۳ - ۰۷:۲۶ | کد خبر : 6784

تو یه صندوق عقب چیا جا می‌شه؟

کارهایی که با هزینه طراحی صندوق ۲۰۶ می‌شد کرد

کارهایی که با هزینه طراحی صندوق ۲۰۶ می‌شد کرد

شکیب شیخی

اخیرا سخن‌گوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اعلام کرد ۲۵۰ میلیون دلار بابت طراحی صندوق عقب خودروی ۲۰۶ هزینه شده است. البته مدیرعامل وقت ایران خودرو این عدد را قبول ندارد و آن را مبهم می‌داند و از سوی دیگر، مشخص هم نیست پس از بیش از یک دهه چرا حالا این اعداد و ارقام به گوش مردم رسیده‌اند. اما به‌هرحال نمی‌توان جلوی این وسوسه را گرفت که: «با این پول چی‌ کارها می‌شه کرد؟»

۱۰۰۰۰ شغل صنعتی


ایجاد هر شغل صنعتی چیزی در حدود ۲۵ هزار دلار هزینه دارد. وقتی از شغل صنعتی صحبت می‌کنیم، بهتر است این نکته را هم در نظر داشته باشیم، این مشاغل عمدتا ماندگاری بالایی داشته و حاشیه امنیت و کیفیت زندگی را بیشتر از مشاغل خدماتی، یا به اصطلاح «شهری»، بالا می‌برند و با تنوع بخشیدن به تولیدات مختلف، باعث رونق بازار هم می‌شوند.

۲۵۰۰۰خودروی ۲۰۶ صندوق‌دار

اگر بالاترین تیپ ۲۰۶ صندوق‌دار را تقریبا ۱۰ هزار دلار در نظر بگیریم، متوجه می‌شویم که با هزینه‌ای که برای طراحی صندوق آن صورت گرفته، می‌توان ۲۵ هزار خودرو خریداری کرد. اگر ۲۵ هزار خودروی ۲۰۶ صندوق‌دار را پشت سر هم پارک کنیم، نه‌تنها چهار لاین خیابان ولی‌عصر تهران، از خود میدان راه‌آهن گرفته تا تجریش، پر می‌شود، بلکه می‌توانیم یک خط خودور از میدان راه‌آهن تا فرودگاه بین‌المللی هم پارک کنیم.

۵۰۰ رولزرویس فانتوم

رولزرویس را همه به عنوان لوکس‌ترین خودروی جهان می‌شناسند و در بین مدل‌های مختلف این کمپانی، فانتوم از همه بیشتر به این صفت مشهور است. جدای از لوکس بودن و قیمت بسیار بالای این خودرو، عمر بالای آن که باعث می‌شود هر خودروی فانتوم چیزی در حدود یک قرن کیفیت خود را حفظ کند، و عملکرد خیره‌کننده‌اش عامل اصلی این مسئله هستند که بسیاری از متخصصان صنعت خودرو آن را بهترین خودروی جهان بدانند.

۱۸۰۰۰۰۰۰۰۰ $ افزایش درآمد از توریسم

بر اساس بند ۵۰ سیاست کلی در سرفصل امور اجتماعی برنامه ششم توسعه، با هزینه‌ای ۵۷ هزار میلیارد تومانی، درآمدهای کشور ایران از صنعت گردشگری، از ۸.۷ میلیارد دلار به ۴۳.۵ میلیارد دلار می‌رسد. اگر ۳ هزار میلیارد تومان از این هزینه را از محل همان ۲۵۰ میلیون دلار صندوق ۲۰۶ تامین کنیم، می‌بینیم که ۱.۸ میلیارد دلار از این افزایش را می‌توان توسط همین منبع تامین کرد که در نوع خود طنزی خالص است.

۲۵۰۰۰۰۰۰۰۰ $ از دستان ارباب حلقه‌ها

از دستان ارباب حلقه‌ها
هزینه ساخت هر سه فیلم ارباب حلقه‌ها ۲۸۰ میلیون دلار گزارش شده و این سه فیلم روی‌هم‌رفته ۲.۹ میلیارد دلار فروش داشته‌اند. اگر ما به اندازه ۲۵۰ میلیون دلار در این سه‌گانه سرمایه‌گذاری می‌کردیم، نهایتا در بیش از ۲.۵ میلیارد دلار از فروش آن هم سهیم می‌شدیم. البته به جای این‌کار خودروی ۲۰۶ صندوق‌دار ساختیم. هر سال هم به بانک‌ها بدهکار می‌شویم و هم اضافه‌کار کارکنان را قطع می‌کنیم و هم قطعه‌سازان از دستمان به فغان افتاده‌اند.

۲۰۰ واگن مترو

واگن مترو
شهر تهران یکی از متراکم‌ترین شهرهای جهان به لحاظ تعداد خودرو است. همیشه وقتی بحث مسائل زیست‌محیطی و آلودگی هوا پیش می‌آید، انگشت اتهام به سمت خودروهای شخصی تک‌سرنشین و امثال آن می‌رود و کسی سوال نمی‌پرسد که ناوگان حمل‌ونقل عمومی تهران چقدر کارایی دارد. هزینه مناقصه هر واگن مترو چیزی در حدود یک میلیون و دویست تا سیصد هزار دلار است، یعنی می‌توانیم ۲۰۰ واگن خودرو بخریم و رشدی ۱۵ درصدی در حجم ناوگان متروی تهران ایجاد کنیم.

برچسب ها:
نوشته هایی دیگر از همین نویسنده: شکیب شیخی

نظر شما

دیگه چی داری اینجا؟