تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۴/۳۰ - ۱۵:۴۹ | کد خبر : 4949

ضامنم می‌شوید؟

سیر تا پیاز وام‌های دانشجویی غزل محمدی حدودا ۹ ساله بودم. در یکی از اتاق‌های خانه مادربزرگم کنجی کز کرده بودم و رمانی می‌خواندم که جلد قرمزرنگی داشت. داستان درباره دختر شروری بود که گوشش به هیچ حرف حسابی بدهکار نبود. ماجرای داستان را درست و حسابی به یاد ندارم، اما تنها نکته‌ای که از […]

سیر تا پیاز وام‌های دانشجویی

غزل محمدی

حدودا ۹ ساله بودم. در یکی از اتاق‌های خانه مادربزرگم کنجی کز کرده بودم و رمانی می‌خواندم که جلد قرمزرنگی داشت. داستان درباره دختر شروری بود که گوشش به هیچ حرف حسابی بدهکار نبود. ماجرای داستان را درست و حسابی به یاد ندارم، اما تنها نکته‌ای که از داستان به‌خوبی در یادم مانده است، این است که آن دختر ۱۲، ۱۳ ساله از مدرسه ماهانه کمک خرج دریافت می‌کرد و با آن چیز‌هایی را که لازم داشت، می‌خرید. بعدتر‌ها که بزرگ‌تر شدم، از دهان بزرگ‌تر‌ها زیاد می‌شنیدم که بچه فلانی که در دانشگاه فلان کشور تحصیل می‌کند، از دانشگاه کمک‌هزینه دریافت می‌کند.
این حرف‌ها برای من خیلی رویایی بود. این‌که کسی به غیر از بابا بخواهد کمک‌خرج تحصیل یا زندگی به من بدهد، تنها خواب شیرینی بود که اگر شانس می‌آوردم، شبی از شب‌های تابستانی به سراغم می‌آمد.
حالا دانشجو شده‌ام و به قول آدم بزرگ‌تر‌ها آمده‌ام توی دل اجتماع. هم‌کلاسی‌هایی دارم که ۹ ماه از سال می‌بینمشان؛ هم خودشان و هم وضع زندگی‌شان را.
دانشجو‌هایی که کار‌های پاره‌وقت توی کافه‌ها و کتاب‌فروشی‌ها پیدا می‌کنند که هم درسشان را خوانده باشند و هم پولی درآورده باشند.
این وسط وام دانشجویی می‌تواند یکی از تسهیلات محبوب دل به حساب بیاید. وام دانشجویی قرار است کمک‌هزینه‌ای باشد برای دانشجو. برای دانشجویی که یک جایی کم آورده است و می‌خواهد روی کمک دانشگاه حساب کند و آن جای خالی را پر کند.
احتمالا آن جای خالی افسردگی ناشی از ‌هایلایت نکردن مو نیست. دانشجو نمی‌رود بگردد توی فامیل‌هایشان که یک نفر را که شغل دولتی دارد، پیدا کند تا ضامن شود و سند تعهد محضری بدهد تا آن فصلی ۳۰۰ تومان را بگیرد و برود رنگ کند تا بمالد به کله‌اش یا ناخن بکارد.
اگر بخواهم تصویر مختصری از مبالغ وام‌هایی را که به دانشجویان می‌دهند، ارائه دهم، می‌شود به شکل زیر:
دانشجویان مجرد دوره کارشناسی، ماهانه مبلغی معادل ۱۰۰ هزار تومان
دانشجویان مجرد دوره کارشناسی ارشد، ماهانه مبلغی معادل ۱۱۰ هزار تومان
دانشجویان مجرد دوره دکتری، ۱۲۵ هزار تومان
دانشجویان متاهل مرد دوره کارشناسی، ۱۲۵ هزار تومان
دانشجویان متاهل مرد دوره کارشناسی ارشد، ۱۵۰ هزار تومان
دانشجویان مرد متاهل دکتر، ۱۷۵ هزار تومان
و دانشجویان متاهل مرد به ازای هر فرزند، ۳۰۰ هزار تومان
کاری به خانواده‌دار‌هایشان ندارم که اصلا جای حرف ندارد. اصلا باید فکر کرد مرد دانشجوی دکتری خانواده‌دار می‌خواهد با آن ۳۰۰ هزار تومان دقیقا چه کار کند. یک شب شام خانم بچه‌ها را بدهد و خلاص؟
از دانشجو‌های کوچک‌تر می‌گویم. از کارشناسی‌های ۱۰۰ هزار تومان بگیر. مثلا با این پول می‌توان دو کتاب دانشگاه را خرید؟
یا مثلا…
دیگر مثلی ندارم. موارد دیگری هم هستند که زیرمجموعه وام دانشجویی قرار می‌گیرند. وام نخبگان و وام ازدواج و وام مسکن و وام ضروری حوادث غیرمترقبه.
وام نخبگان:
نخبگان عزیز و گرامی حداکثر تا دو برابر سقف مجاز به تشخیص رئیس صندوق رفاه دانشجویان وام دریافت می‌کنند. به‌به ۲۰۰ هزار تومان!
وام ازدواج دانشجویی:
وام ازدواج دانشجویی دومیلیون تومان!
که البته اگر هر دو نفر دانشجو باشند، به هر دو نفر تعلق می‌گیرد. خودم با چشم‌های خودم دیده‌ام که به‌خاطر این چهار میلیون دختر و پسر‌ها ازدواجی می‌شوند!
وام مسکن:
دانشجویان مجرد که در محل سکونت خانواده‌شان نیستند و در خوابگاه هم زندگی نمی‌کنند، با ارائه تصویر اجاره‌نامه رسمی، اگر در تهران باشند، ماهانه ۱۵۰ هزار تومان و اگر در یکی از شش شهر بزرگ باشند، ۱۲۰ هزار تومان و در سایر شهر‌ها ۱۰۰ هزار تومان می‌گیرند.
اجاره یک ۴۰ متری در خیابان شکوفه ماهی ۸۰۰ تومان است. دیگر خودتان تا تهش بروید.

وام حوادث غیرمترقبه:
دانشجویانی هم که هنگام وقوع حادثه در یکی از دانشگاه‌ها و در موسسات آموزش عالی، مشغول به تحصیل بوده و محل سکونت خود و خانواده آن‌ها در محل حادثه باشد، در تمامی مقاطع تحصیلی دومیلیون تومان دریافت می‌کنند.
از حق نگذریم، یک مزیت وام‌های دانشجویی شکل آسان بازپرداخت آن است که در صورت قبول شدن در مقطع کارشناسی ارشد تا پایان آن دوره و در صورت قبول شدن در آزمون دکتری تا پایان دوره دکتری به تعویق می‌افتد.

یک فرم در دستم است:
صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بدین وسیله گواهی می‌شود خانم/آقای … کارمند رسمی و تمام‌وقت این اداره بوده و ماهانه مبلغ… حقوق دریافت می‌کنند و تعهد می‌نماید در صورت عدم پرداخت اقساط خانم/ آقای … که وام دریافت نموده‌اند و با اعلام کتبی از طرف موسسه از حقوق نام‌برده کسر و در وجه آن موسسه محترم واریز نمایند.
ضامنم می‌شوید؟…

برچسب ها:
نوشته هایی دیگر از همین نویسنده: 40cheragh

نظر شما

دیگه چی داری اینجا؟