تاریخ انتشار:۱۳۹۵/۰۷/۱۸ - ۰۷:۴۰ | کد خبر : 1022

کار کارگاه‌های آموزشی «باشگاه‌های کتابخوانی»

کارگروههای آموزشی باشگاههای کتابخوانی که از ۱۶ شهریور در نیشابور آغاز  به کار کرد در ۱۴ شهر کشور با موفقیت برگزار شد علی‌اصغر سیدآبادی، مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی در آیین افتتاحیه کارگاه‌های آموزشی باشگاه‌های کتابخوانی روز ۱۶ شهریور در پایتخت کتاب ایران نیشابور گفت: این کارگاه‌ها از امروز در شهرهای نیشابور، گنبدکاووس و […]

کارگروههای آموزشی باشگاههای کتابخوانی که از ۱۶ شهریور در نیشابور آغاز  به کار کرد در ۱۴ شهر کشور با موفقیت برگزار شد

علی‌اصغر سیدآبادی، مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی در آیین افتتاحیه کارگاه‌های آموزشی باشگاه‌های کتابخوانی روز ۱۶ شهریور در پایتخت کتاب ایران نیشابور گفت: این کارگاه‌ها از امروز در شهرهای نیشابور، گنبدکاووس و کاشان آغاز به‌کار کرده و فردا نیز در سبزوار آغاز می‌شود؛ در یک ماه آینده نیز  در ١۵ شهر برگزار خواهد شد.این کارگاه‎ها مقدمه راه‌اندازی باشگاه‌های کتابخوانی هستند و کسانی که در این کارگاه‌ها شرکت می‌کنند، بعد از اتمام دوره تا هفته کتاب فرصت دارند، باشگاه کتابخوانی تاسیس کنند و در هفته کتاب هم باشگاه به‌طور رسمی فعالیت خود را آغاز می‌کند.

سیدآبادی درباره کیفیت این کارگاه‌ها گفت: پس از طراحی مقدماتی دوره، ٢٠ نفر از کارشناسان، مولفان و منتقدان و مروجان کتابخوانی با معرفی نهادهای مختلف غیردولتی که تجربه فعالیت ترویجی و آموزشی داشتند، انتخاب شدند. آن‌ها در دو نشست جداگانه درباره سرفصل‌های دوره بحث کردند و سپس در یک کارگاه هشت ساعته نیز در تدوین محتوای دوره مشارکت داشتند.مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی، درباره چگونگی فعالیت این باشگاه‌ها عنوان کرد: منظور از باشگاه کتابخوانی، گروه‌های حداقل ۱۲ تا ۱۵ نفری از کودکان یا نوجوانان هستند که زیرنظر یک هماهنگ‌کننده بزرگسال در زمینه کتابخوانی فعالیت دارند.این باشگاه‌ها می‌توانند در شهر و روستا در کتابخانه‌ها، مدارس، مراکز کانون، فرهنگسراها، مجتمع‌های مسکونی، مساجد، کانون‌های اصلاح و تربیت، مراکز بهزیستی  و هر جایی که کودکان و نوجوانان گردهم می‌آیند، تشکیل شوند.

سیدآبادی، تشکیل باشگاه‌های کتابخوانی را یکی از ایده‌های برآمده از طرح انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران خواند و گفت: جشنواره باشگاه‌های کتابخوانی در واقع تلفیق شده چند ایده است. دوستان نیشابور در طرح‌های این شهر با محوریت یکی از مدارس شهر، طرحی را برای گسترش کتابخوانی در مدارس داده بودند که تقریبا در این جشنواره هم به‌عنوان تنه اصلی حفظ شده و ایده‌های دیگر از شهرهایی مثل اهواز با آن تلفیق شده تا این جشنواره طراحی شود.

مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی، درباره نحوه فعالیت باشگاه کتابخوانی اظهار کرد: براساس این طرح، باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان در دبیرخانه جشنواره ثبت‌نام می‌کنند و امکان بهره‌مندی از تخفیف کتاب را از طریق کتابفروشی‌های شهرشان پیدا می‌کنند، کتابخانه‌های کوچک را تاسیس و یا تقویت می‌کنند، به‌صورت گروهی کتاب می‌خوانند، درباره کتاب‌های خوانده شده گفت‌و‌گو و آن‌ها را داوری می‌کنند.

وی افزود: البته با این فعالیت‎ها، اعضای باشگاه، نهایتاً کتاب برتر را از نگاه خود در باشگاه انتخاب می‌کنند و سپس در نامه‌هایی به نویسندگان کتاب‌های برتر، نظر خود را درباره کتاب‌های برتر می‌نویسند و کتاب‌هایی را که پسندیده‌اند در فیلم‌های کوتاه موبایلی به دیگران معرفی می‌کنند. سپس در مرحله شهرستان کتاب‌های برگزیده باشگاه‌ها با حضور نمایندگان آن‌ها داوری دوباره شده و کتاب برگزیده از نظر کودکان و نوجوانان شهر انتخاب می‌شود. همچنین با داوری فیلم‌ها و نامه‌های بچه‌ها توسط داوران تعیین شده از سوی دبیرخانه، بهترین فیلم‌ها معرفی و بهترین نامه‌ها به نویسندگان انتخاب و در آیین پایانی شهرستان از آنان تقدیر به عمل می‌آید و جایزه بچه‌های شهر به نویسنده برگزیده اهدا می‌شود.

نوشته هایی دیگر از همین نویسنده: 40cheragh

نظر شما

دیگه چی داری اینجا؟