تاریخ انتشار:۱۳۹۵/۱۱/۱۷ - ۰۷:۵۰ | کد خبر : 2158

لذت شنیدن تاریخ

«تاریخ ایران مدرن» اثر یرواند آبراهامیان که در سال ۲۰۰۸ توسط انتشارات دانشگاه کمبریج منتشر شده است، در ارزیابی ریشه‌ای تاریخ معاصر ایران مدرن، افزون بر بررسی جامع سده بیستم، موضوعاتی نظیر اکتشاف نفت، دخالت‌‌های خارجی، نقش دودمان پهلوی و هم‌چنین انقلاب ۱۳۵۷ و زایش جمهوری اسلامی را مورد واکاوی دوباره قرار داده است. ایران […]

«تاریخ ایران مدرن» اثر یرواند آبراهامیان که در سال ۲۰۰۸ توسط انتشارات دانشگاه کمبریج منتشر شده است، در ارزیابی ریشه‌ای تاریخ معاصر ایران مدرن، افزون بر بررسی جامع سده بیستم، موضوعاتی نظیر اکتشاف نفت، دخالت‌‌های خارجی، نقش دودمان پهلوی و هم‌چنین انقلاب ۱۳۵۷ و زایش جمهوری اسلامی را مورد واکاوی دوباره قرار داده است. ایران در این بین تجربیات دیگری را نیز از سر گذرانده است که ازجمله باید به جنگ خانمان‌سوز عراق، دگرگونی‌های جامعه در سه دهه اخیر و از همه تازه‌تر، توسعه و گسترش دولت و مبارزه برای قدرت در میان نخبگان قدیمی، روشن‌فکران و طبقه متوسط تجاری اشاره کرد.
یرواند آبراهامیان که یکی از ممتازترین تاریخ‌‌نویسان ایران کنونی به‌‌شمار می‌رود، در این اثر هم‌زمان با بررسی فراز و نشیب‌های سیاست‌های بین‌‌المللی و منطقه‌ای کشور، با چیرگی هرچه تمام‌‌تر مردم ایران را در کانون توجهش قرار داده است. مردمی که طی یک سده تحمل جنگ و انقلاب هم‌چنان به بقای خود ادامه داده‌‌اند. این کتاب درواقع به این مردم و نیز انعطاف‌‌پذیری آنان هم‌زمان با ظهور این کشور به‌ مثابه یکی از توانمندترین قدرت‌‌های خاورمیانه، تقدیم شده است.
پروفسور آبراهامیان، استاد ممتاز تاریخ در کالج باروک دانشگاه شهر نیویورک است. او آثار متعددی را در کارنامه پژوهش‌های دانشگاهی‌اش ثبت کرده است که پرآوازه‌‌ترین آن‌‌ها کتاب «ایران بین دو انقلاب» است.
شنیدن کتاب صوتی تاریخ ایران مدرن که به بررسی تاریخ تحولات اجتماعی ایران از عصر قاجار به بعد پرداخته است، مطمئنا برای علاقه‌مندان به تاریخ و علوم اجتماعی و کسانی که ایران معاصر برایشان بااهمیت است، بسیار جذاب خواهد بود.

شماره ۶۹۶

برچسب ها:
نوشته هایی دیگر از همین نویسنده: 40cheragh

نظر شما

دیگه چی داری اینجا؟