تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۶/۰۱ - ۰۶:۵۹ | کد خبر : 3675

کی گفته فوتبال ایران ورشکسته شده؟

گفت‌وگو با رئیس سازمان لیگ فوتبال ایران چیا فوادی رئیس سازمان لیگ برتر فوتبال ایران قبول ندارد که باشگاه‌های فوتبال ایران ورشکسته شده‌اند. او حتی بدهی بالای ۷۰۰ میلیارد تومان باشگاه‌ها را خطری برای کاهش سهمیه فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیا و حتی حذف نمایندگان ایران نمی‌داند. حیدر بهاروند، رئیس خرم‌آبادی سازان لیگ برتر، […]

گفت‌وگو با رئیس سازمان لیگ فوتبال ایران

چیا فوادی

رئیس سازمان لیگ برتر فوتبال ایران قبول ندارد که باشگاه‌های فوتبال ایران ورشکسته شده‌اند. او حتی بدهی بالای ۷۰۰ میلیارد تومان باشگاه‌ها را خطری برای کاهش سهمیه فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیا و حتی حذف نمایندگان ایران نمی‌داند. حیدر بهاروند، رئیس خرم‌آبادی سازان لیگ برتر، در گفت‌وگو با چلچراغ قبول دارد که باشگاه‌های ایرانی صدها میلیارد تومان بدهکار هستند، اما قبول ندارد که فوتبال ایران ورشکست شده است. گفت‌وگوی چلچراغ با رئیس سازمان لیگ برتر و نایب رئیس دوم فدراسیون فوتبال را بخوانید.

آقای بهاروند، همین اول کار از شما می‌خواهیم که واقع‌بین باشید و البته دقیق به سوال‌های چلچراغ جواب دهید.
من هم دقیقا می‌خواهم واقع‌بین باشم و دقیق جواب بدهم.
به نظر می‌رسد بمب ساعتی زیر فوتبال ایران قرار گرفته است که هر لحظه ممکن است فوتبال و نظام باشگاه‌داری را منفجر کند…
بمب ساعتی؟ چه بمبی؟
بله، یک بمب به نام بدهکاری. حجم بدهی‌ها به ۱۰۰۰ میلیارد تومان هم رسیده، استقلال ۱۶۰ میلیارد تومان بدهی مالیاتی دارد، ۷۰، ۸۰ میلیارد تومان بدهی جاری به اشخاص حقیقی و حقوقی دارد. پرسپولیس تقریبا ۱۱۰ میلیارد بدهی جاری به اشخاص حقیقی و حقوقی دارد، بدهی مالیاتی‌اش هم فکرکنم به ۲۰۰ میلیارد تومان برسد، همین الان ببینید که دو تیم پرطرفدار ایران، بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان بدهی دارند، باشگاه‌های دیگر هم به هر جهت بدهی دارند، آیا فوتبال ایران ورشکسته نیست؟
این بدهی‌ها مربوط به سال‌های گذشته است که روی هم انباشته شده است. آماری که شما ارائه کرده‌اید، تا حدود زیادی درست است. ما در سازمان لیگ تصمیم گرفتیم با این روند برخورد کنیم و باشگاه‌ها را مجاب کنیم که یواش یواش بدهی‌هایشان را پرداخت کنند. بخش زیادی از این بدهی‌ها مالیاتی است. در جلسه‌ای که با حضور تاج، رئیس فدراسیون و مدیران باشگاه‌ها و فراکسیون ورزش مجلس داشتیم، قرار شد تا این مشکلات حل شود.
خب، شما می‌گویید یواش یواش مشکل حل شود، الان این یواش یواش یعنی تا کی؟ مثلا مربی یا بازیکنی که از سال ۱۳۸۵ طلبکار است، باید امیدوار باشد که سال ۱۴۰۵ طلبش را کامل بگیرد؟
سازمان لیگ برتر به طلب‌های کلی باشگاه‌ها کاری ندارد. ما بر اساس آماری که کمیته انضباطی و احکامش به ما ارائه می‌دهد، عمل می‌کنیم و با توجه به آرا باشگاه‌ها را به ملزم به تسویه حساب می‌کنیم. ضمن این‌که باید بگویم ممکن است بسیاری از بازیکنان و مربیان و طلبکاران هم باشند که اصلا سراغ طلبشان نیایند. آرایی که صادر شده، با بدهی‌های مالیاتی فرق دارد.
ما شنیده‌ایم شما برخورد سفت و سختی با باشگاه‌های بدهکار داشته‌اید و حتی هفته اول لیگ برتر، نزدیک بوده نفت تهران را از جدول حذف کنید و باشگاه صبا را به لیگ برتر بیاورید…
ببینید، نفت تهران هم مثل دیگر باشگاه‌ها بدهی دارد. شاید بدهی نفت کمتر از دیگر باشگاه‌ها باشد. هشت باشگاه بودند که مشکل داشتند و باید مشکلشان را حل می‌کردند، ولی خب تیم نفت هم آمد و به کمیته انضباطی رفت و ۱۰ درصد مطالبتشان را واریز کردند و دبیرکل فدراسیون هم نامه زد که مجوز حضور تیم نفت در لیگ برتر صادر شود. ولی اگر تیم نفت ۱۰ درصد مطالباتش را واریز نمی‌کرد، مطمئنا به مشکل می‌خورد و ما تیم صبا را بدون تعارف جایگزینش می‌کردیم.
هر سال هم وضع همین است. باشگاه‌ها یک روز قبل از بازی یا روز بازی می‌آیند و قراردادشان را ثبت می‌کنند و کارت می‌گیرند. ۱۰ درصد هم می‌دهند و وارد لیگ می‌شوند. این روند تا کی می‌خواهد ادامه پیدا کند؟
این بستگی به نوع مدیریت در باشگاه‌ها دارد. به جز چند باشگاه این مشکل را نداشتیم. مدیران باید یکی دو هفته قبل از شروع مسابقات کارت بازیکنان و مربیان را بگیرند و تضمین‌ها را بدهند. اتفاقی که البته در نفت به تاخیر افتاده بود و داشت این تیم را لیگ یکی می‌کرد.
سوال اول من را پاسخ ندادید. آیا فوتبال ایران ورشکست شده است؟
نه، کی گفته فوتبال ایران ورشکست شده است؟ فوتبال ایران ورشکست نشده است. رئیس فدراسیون فوتبال هم بارها گفته است. در اکثر کشورهای دنیا ۷۰ درصد هزینه‌های باشگاه‌ها از حق پخش تلویزیونی است. امیدوارم توافق صدا و سیما با مجلس، به نفع فوتبال ایران باشد. اگر حق پخش تلویزیونی پرداخت شود، مشکل حل می‌شود. اگر حق پخش تلویزیونی کامل پرداخت شود، تنها ۳۰ درصد از دیگر درآمدها باقی می‌ماند که باشگاه‌ها آن را کمابیش درمی‌آورند. ضمن این‌که مشکل بعدی طلب بازیکنانی است که رقم واقعی قراردادشان با رقمی که به آن‌ها پرداخت شده، فرق دارد و همین ماجرا باعث به وجود آمدن مشکلاتی شده است. بازیکنان بی‌کیفیت نباید وارد فوتبال ایران می‌شدند. آن‌ها این همه بدهی به بار آورده‌اند و ما را به خارجی‌ها بدهکار کرده‌اند و این همه پرونده در فیفا برای فوتبال ایران باز شده است. اگر از این ۷۰ درصد هم ۴۰ درصد رقم حق پخش تلویزیونی واریز شود، همه مشکلات حل می‌شود.
الان ما نگران حذف نمایندگان فوتبال ایران از لیگ قهرمانان آسیا در لیگ دوره بعد هستیم. ظاهرا در سال‌های گذشته روی مجوز حرفه‌ای دادن زیاد سخت‌گیری نشده و همین باعث شده فوتبال ایران دچار مشکلاتی شود. با حضور شما در سازمان لیگ می‌توانیم امیدوار باشیم به صورت کیلویی مجوز حرفه‌ای شدن صادر نشود؟
به‌هرحال ما سعی می‌کنیم طبق قانون عمل کنیم، اما نباید کاری کنیم که باشگاه‌های ایرانی هم ضربه بخورند. چون عربستانی‌ها هم پشت حذف ایران از لیگ قهرمانان آسیا هستند. امیدوارم مشکلات حل شود. البته باید به کنفدراسیون فوتبال آسیا مستنداتی بدهیم که مشکلات در حال حل شدن هستند، هر چند خیلی سخت است که آن‌ها قبول کنند. اما باید همه تلاش کنیم که آن‌ها فکر نکنند باشگاه‌ها و سازمان لیگ در حال عددسازی هستند. مدیران باشگاه‌ها باید قوانین را رعایت کنند و عدد واقعی را به کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا اعلام کنند تا مشکلات جدی پیش نیاید.

شماره ۷۱۵

نوشته هایی دیگر از همین نویسنده: 40cheragh

نظر شما

دیگه چی داری اینجا؟