تاریخ انتشار:۱۳۹۵/۰۹/۱۷ - ۰۶:۵۹ | کد خبر : 1528

واقعا می‌ارزیدند؟

درباره استقلال و خریدهای میلیاردی علی منصوریان مهدی شریفی مهدی شریفی با گذشت ۱۱ هفته از لیگ برتر و برگزاری سه مرحله از جام حذفی، حالا عیار تیم‌ها و بازیکنان تا حدودی مشخص شده و بازیکنان آماده لیگ تا حدودی شناسایی شده‌اند. اما در مطلب پیش رو قصد داریم نگاهی به استقلال و ستاره‌هایش بیندازیم […]

درباره استقلال و خریدهای میلیاردی علی منصوریان

مهدی شریفی

مهدی شریفی
با گذشت ۱۱ هفته از لیگ برتر و برگزاری سه مرحله از جام حذفی، حالا عیار تیم‌ها و بازیکنان تا حدودی مشخص شده و بازیکنان آماده لیگ تا حدودی شناسایی شده‌اند. اما در مطلب پیش رو قصد داریم نگاهی به استقلال و ستاره‌هایش بیندازیم که با وجود خریدهای میلیاردی باز هم متکی به جوانانی است که مظلومی کشف کرد و به آن‌ها بها داد تا اکنون در حضور بازیکنان بزرگ و گران‌قیمت عصای دست منصوریان شوند و استقلال را از بحران نجات دهند و هواداران را راضی کنند. اصلا آیا این‌طور بوده است؟
در هفته‌های ابتدایی فصل و در بازی با پیکان استقلالی‌ها بیش از نیمی از بازی را با یک گل خورده از رقیب عقب بودند و کار برای آن‌ها سخت گره خورده بود تا این‌که منصوریان برزای جوان را که یکی از بازیکنان محبوب مظلومی بود، به‌عنوان یار تعویضی به میدان فرستاد که روی یک موقعیت گل تساوی را به ثمر رساند تا نشان دهد چه مهره ارزشمندی است.
در بازی مقابل گسترش فولاد پس از چند بازی که بختیار رحمانی نتوانست خط ‌هافبک آبی‌ها را آن‌طور که باید سر و سامان دهد، منصوریان او را به نیمکت تبعید کرد و اسماعیلی جوان را به بازی فرستاد تا بازی‌سازی استقلالی‌ها را به عهده بگیرد. اسماعیلی در فصل گذشته وقتی برای اولین بار مقابل سپاهان به میدان رفت، بسیار درخشان ظاهر شد، تا جایی که برخی‌ها او را جباری جدید فوتبال نامیدند و آینده درخشانی برای او متصور شدند. اسماعیلی در بازی با گسترش فولاد در دربی پایتخت و بازی‌های بعدی به مهره فیکس خط میانی تیمش تبدیل شد تا ثابت کند مظلومی در اعتماد به او اشتباه نکرده بود.
اما نقطه اوج این ماجرا جایی بود که سیدمحسن کریمی، بازیکن جوان و خوش‌تکنیک آبی‌ها، از کمند مصدومیت رها شد و در بازی با سایپا به میدان رفت. کریمی در این بازی همه کار کرد تا یک‌تنه تیمش را برنده میدان کند. او ابتدا روی یک ضربه کرنر به زیبایی گل اول تیمش را به ثمر رساند و سپس با تکنیک ناب خودش تا آستانه به ثمر رساندن گل دوم خودش و سوم استقلال هم پیش رفت که البته موفق نشد. منصوریان که ارزش این بازیکن را به‌خوبی فهمیده، در بازی مقابل مس کرمان مجددا از کریمی در خط حمله تیمش بهره گرفت و نتیجه آن را هم گرفت. کریمی در این بازی یک نمایش زیبا از خود به اجرا درآورد و درحالی‌که همه خود را برای ضیافت پنالتی‌ها آماده می‌کردند، با تیزهوشی هرچه تمام‌تر از غفلت مدافع مس بهره برد و تک‌گل بازی را به نفع تیمش به ثمر رساند تا تیمش به مرحله بعدی جام حذفی صعود کند.
کریمی در این بازی مکمل داستان درخشش کشفیات مظلومی بود و در نقطه مقابل باز هم بازیکنانی مثل کاوه و بختیارِ علی منصور آن‌طور که باید، نتوانستند خود را نشان دهند تا انتقادها از آن‌ها بالا بگیرد و نتیجه جوان‌گرایی که مظلومی فصل قبل روی آن سرمایه‌گذاری و ریسک کرد هم مشخص شود.
فصل گذشته و زمانی که استقلال در صدر جدول بود، در کنار نام سجاد شهباززاده، مهاجم این تیم، نام بازیکنی به چشم می‌خورد که با درخشش خود در خط حمله و در امر گل‌زنی نقش بسزایی در موفقیت آبی‌پوشان داشت؛ جابر انصاری.
انصاری فصل قبل با اعتماد مظلومی به استقلال آمد و در ترکیب این تیم قرار گرفت. او بعد از مدتی به اوج آمادگی رسید و در بیشتر بازی‌های استقلال ردپای او در گل‌زنی یا پاس گل به چشم می‌خورد. جابر در هر دو دربی فصل گذشته برای استقلال گل‌زنی کرد و در مقاطع حساس فصل گل‌های تعیین‌کننده‌ای برای تیمش به ثمر رساند تا به عصای دست مظلومی تبدیل شود. در این فصل هم منصوریان از ابتدای فصل روی این پدیده که با اعتماد مظلومی آبی‌پوش شده بود، حساب ویژه‌ای باز کرد و از بازی با نفت انصاری را در ترکیب اصلی قرار داد. جابر در همان بازی اول فصل یک گل زیبا از پشت محوطه برای تیمش به ثمر رساند و در سایر بازی‌های این تیم موثر نشان داد و گل‌زنی هم کرد. انصاری در بازی با فولاد خوزستان در اهواز توانست باز هم قابلیت‌های خودرا نشان دهد و تک گل تیمش را به ثمر رساند تا استقلال از این بازی یک امتیاز به اندوخته خود اضافه کند.
اما سوای همه این‌ها، در ابتدای فصل یکی از بمب‌های نقل و انتقالات، آرش افشین بود؛ بازیکن نام‌آشنای سال‌های نه‌چندان دور فولاد و تیم ملی که در ماجرای کارت‌های خدمت جعلی، نام او هم در فهرست وجود داشت. او برای گذراندن خدمت سربازی به تیم ملوان انزلی رفت، اما نتوانست درخشش خود را در آن‌جا ادامه دهد و از دنیای حرفه‌ای فاصله گرفت. افشین به همراه رحمانی و رضایی به استقلال آمد تا در نوک پیکان حمله برای استقلال گل‌زنی کند، اما هرگز نتوانست گوشه‌ای از انتظارات را برآورده کند، هرچند با شرایطی که او داشت، این وضعیت تا حدودی قابل پیش‌بینی بود. افشین به‌جز یکی دو بازی که آن هم در دقایق آخر وارد میدان شد، در تمامی بازی‌ها همواره به نیمکت دوخته شده بوده و نتوانست برای تیمش خوب ظاهر شود، تا جایی که حالا شایعه جدایی او از استقلال در نیم‌فصل هم به گوش می‌رسد.
داستان درخشش کشفیات و خریدهای مظلومی با درخشش کریمی و انصاری و… تکمیل شد و افول خریدهای میلیاردی منصوریان با درخشش جوان‌های تیم بیشتر به چشم آمد تا انتقادها از خریدهای منصوریان بیشتر شود. حالا همه می‌گویند بازیکنان با این قیمت نمی‌ارزیدند و استقلال پولش را الکی هدر داده است! سوالی که حالا خود منصوریان هم شاید از خودش بپرسد. این‌که آیا این خریدها می‌ارزیدند یا نه؟

شماره ۶۸۷

نوشته هایی دیگر از همین نویسنده: 40cheragh

نظر شما

دیگه چی داری اینجا؟