تاریخ انتشار:۱۳۹۵/۰۵/۲۸ - ۰۸:۲۷ | کد خبر : 512

چهارخطای محرمانه در پرونـده کیارستمی

 روزنامه شهروند نوشت: سرانجام جزییات تازه‌ای از پرونده «عباس کیارستمی» اعلام شد. پس از گذشت بیش از ۴٠روز از درگذشت این کارگردان ایرانی، سازمان نظام‌پزشکی، چهار مورد قصور پزشکی و انتظامی را در پرونده کیارستمی تأیید کرد.  براساس آنچه قائم‌مقام معاونت انتظامی سازمان نظام‌پزشکی گفت: در ١۶ مورد از ٢٠ محور بررسی شده در پرونده […]

 روزنامه شهروند نوشت: سرانجام جزییات تازه‌ای از پرونده «عباس کیارستمی» اعلام شد. پس از گذشت بیش از ۴٠روز از درگذشت این کارگردان ایرانی، سازمان نظام‌پزشکی، چهار مورد قصور پزشکی و انتظامی را در پرونده کیارستمی تأیید کرد.

 براساس آنچه قائم‌مقام معاونت انتظامی سازمان نظام‌پزشکی گفت: در ١۶ مورد از ٢٠ محور بررسی شده در پرونده کیارستمی، پزشک و کادر درمان هر دو بیمارستان آراد و جم مشکلی نداشتند. در چهار مورد که دو مورد آن قصور پزشکی و دو مورد نیز قصور انتظامی بود، کیفرخواست صادر و برای صدور رأی به هیأت بدوی ارسال شد.

محسن خلیلی اینها را گفت اما از ارایه جزییات بیشتر خودداری کرد: اینکه این قصور پزشکی مربوط به کدام پزشک است یا در کدام بیمارستان اتفاق افتاده، جزو اطلاعات محرمانه است، ما اکنون منتظر نظر هیأت بدوی انتظامی هستیم تا رأی را صادر کند، زمانی که رأی صادر شد، به طرفین اعلام می‌شود و آنها درصورتی که شکایتی داشته باشند، می‌توانند شکایت کنند.

به گفته او، تمام این اطلاعات محرمانه است و درجلسه‌های غیرعلنی مطرح می‌شود. اعلام جزییاتی از این پرونده درحالی است که ٣روز پیش «بهمن»، پسر عباس کیارستمی که به‌طور جدی پیگیر پرونده پدرش است، گفته بود که از بیمارستان جم و پزشک معالج شکایت می‌کند. این اقدام او در اعتراض به اعلام‌نشدن علت مرگ پدرش بود.

بهمن کیارستمی این را هم اضافه کرده بود: به دلیل این‌که ما شکایتی در رابطه با این پرونده مطرح نکرده‌ایم و این پرونده شاکی خصوصی ندارد و مدعی‌العموم که در این‌جا خود سازمان نظام‌پزشکی است، خواستار رسیدگی به پرونده است، به ما اعلام شد که گزارش کمیسیون را نمی‌توانند دراختیار ما قرار دهند، چون در این رابطه شکایتی مطرح نکرده‌ایم.

این واکنش بهمن کیارستمی ۴٣روز پس از مرگ پدرش بود: ما امیدوار بودیم تا چهلم پدرمان، نتیجه بررسی‌ها اعلام شود تا اگر گزارش قابل قبولی ازسوی سازمان نظام‌پزشکی ارایه شد، از طرح شکایت بگذریم اما با توجه به روند قانونی دادرسی و سوالات متعددی که در رابطه با این پرونده مطرح شده، صدور حکم، بدون انتشار گزارش دقیق کمیسیون محترم قابل قبول نیست و انتشار این گزارش، پاسخگوی سوالات و شبهات باشد.

حالا پس از گذشت ٣روز از این ماجرا، قائم‌مقام معاونت انتظامی سازمان نظام‌پزشکی تأکید کرد که خانواده کیارستمی شکایتی از بیمارستان و پزشک معالج نکرده است: ما کیفرخواست را اعلام کردیم، بنابراین خانواده آقای کیارستمی هم درجریان کیفرخواست قرار گرفته‌اند، بنابراین می‌توانند برای ادامه پیگیری‌ها مراجعه کنند.

او با اشاره به ٢٠ محور بررسی‌شده در پرونده این کارگردان ایرانی و فرستادن آن به هیأت بدوی انتظامی سازمان نظام‌پزشکی، توضیح داد: ما این ٢٠ محور را از زمانی که آقای کیارستمی وارد بیمارستان جم شد تا زمانی که با رضایت شخصی از بیمارستان آراد خارج شد، بررسی کردیم.

او درباره دو مورد قصور پزشکی و دو مورد قصور انتظامی هم توضیح داد: قصور پزشکی می‌تواند در ارایه درمان باشد یا می‌تواند در اجرای دستورالعمل‌های اداره پرونده باشد، در مورد اول قصور پزشکی است و در مورد دوم قصور انتظامی صورت گرفته است.

خلیلی درباره سرانجام پرونده پزشکی کیارستمی در فرانسه هم گفت: هنوز این پرونده پزشکی به دست ما نرسیده، نه نظام‌پزشکی فرانسه و نه حتی مرکزدرمانی و بیمارستانی که مرحوم کیارستمی در آن روند درمان را ادامه داده و نه خانواده‌اش، پرونده را برای نظام‌پزشکی نفرستاده‌اند. بنابراین نمی‌توانیم اظهار نظری درباره علت تامه مرگ ارایه کنیم، بنابراین اگر خانواده کیارستمی دنبال مشخص‌شدن علت مرگ هستند، باید این پرونده را به دست ما برسانند. با این همه مقرر شده تا هیأت بدوی انتظامی در کوتاه‌ترین زمان و خارج از نوبت پرونده را بررسی و اعلام رأی و نظر کند.

او ادامه داد: ما حتی نمی‌دانیم مرحوم کیارستمی، در زمان مرگ چه علایمی داشته و برایش چه اقدام درمانی انجام شده و در آن‌جا کالبدشکافی نشده و همین‌طور هم دفن شده است.

این مسئول در سازمان نظام‌پزشکی در پاسخ به این سوال که در این بررسی‌ها مشخص شد، چه کسی به «کیارستمی» اجازه خروج از کشور داده، تأکید کرد: بنا به گفته پزشک خانوادگی کیارستمی که درتمام جلسه‌ها هم شرکت داشت، آنها به شدت با سفرکردنش، مخالف بودند و اعلام کردند که سفر برای او خطرناک است، آقای کیارستمی با نظر خود و خانواده‌اش از کشور خارج شده است.

خلیلی ادامه داد: هنوز هم معلوم نیست چه کسی جواز دفن صادر کرده. اینها سوالات ما هم هست.

ایرج خسرونیا، رئیس دادگاه بدوی سازمان نظام‌پزشکی هم دراین‌باره گفت: پرونده مرحوم کیارستمی به هیأت بدوی آمده اما هنوز ازسوی این هیأت مورد بررسی قرار نگرفته است. براین اساس ابتدا پرونده باید درهیأت بدوی مطالعه شود و شاکی و پزشکان صحبت‌هایشان را انجام داده و مدارک را بررسی کنیم تا بعد از آن دادگاه درباره آن اعلام‌نظر کند که آیا قصور بوده است یا خیر.

او گفت: بنابراین مدارک کارشناسی به هیأت بدوی ارسال شده و منتظر اعلام‌نظر ما هستند. زمان برگزاری جلسه هیأت بدوی هنوز مشخص نشده است.

بیست‌وسوم مردادماه بود که عضو ناظر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ناگفته‌هایی از پرونده این کارگردان ایرانی اعلام کرد. او با مطرح‌کردن این موضوع که معلوم نیست چه کسی مجوز سفر کیارستمی برای ادامه درمان به فرانسه را صادر کرده و چه کسی جواز دفن او را داده، گفته بود: برای من یک چیز مشخص است. اگر آقای کیارستمی به این سفر نمی‌رفتند، به احتمال قریب به یقین الان زنده بودند، چون تقریبا تمام عوارض عمل در روزهای آخر درمانشان در ایران کنترل شده بود.

سیامک مره‌صدق در بررسی‌های انجام‌شده، یکی از قصورات پزشکی را ورود دیرهنگام تیم پزشکی برای جلوگیری از خونریزی پس از جراحی دوم اعلام کرده بود.

اگر قصور پزشکی منجر به فوت باشد، قتل غیرعمد خواهد بود

عادل مقدس، وکیل خانواده عباس کیارستمی اما می‌گوید هفته آینده شکایت رسمی خانواده کیارستمی به دادسرای پزشکی ارایه می‌شود.

مقدس با اشاره به اهمیت این پرونده گفت: اگر اثبات شود تقصیر و قصور پزشکی در پرونده عباس کیارستمی منجر به فوت او شده است، آن زمان پرونده تحت عنوان قتل غیرعمد بررسی می‌شود. در آن صورت این موضوع در دادسرای پزشکی تحت عنوان جرم بررسی می‌شود نه تخلف صنفی و پزشکی. از آنجا که ازسوی خانواده مرحوم کیارستمی شکایتی صورت نگرفته؛ وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی از ارایه نتایج بررسی به خانواده و وکیل آنها خودداری می‌کنند به همین دلیل ما ناچار از شکایت هستیم تا در جریان پرونده پزشکی مرحوم کیارستمی قرار بگیریم.

او درباره نتایجی که ازسوی وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی با موضوع پرونده پزشکی عباس کیارستمی اعلام شده است؛ گفت: درخواست بررسی پرونده پزشکی عباس کیارستمی براساس گفته‌های آقای مره صدق نماینده مجلس شورای اسلامی، از طرف خانواده کیارستمی به عنوان اولیای دم نبوده بلکه براساس دستوروزارت بهداشت و درمان بوده است.

مقدس ادامه داد: براساس اعلام آقای مره صدق، پرونده وزارت بهداشت خواستار رسیدگی به پرونده عباس کیارستمی شده اما نتیجه‌ای که اعلام شده را نه من دیده‌ام و نه خانواده عباس کیارستمی و اینکه می‌گویند ٢٠ مورد بررسی و ۴ مورد تاییده شده؛ را نمی‌دانیم چه مواردی بوده است.

به گزارش «ایلنا»، او درباره شکایتی که هفته آینده ازسوی خانواده عباس کیارستمی ارایه خواهد شد؛ گفت: رسیدگی در نظام پزشکی سه مرحله دارد و دادسرای نظام پزشکی نیز مرحله چهارم است. امکان دارد طرح دعوا در دادسرای نظام پزشکی باشد.

این وکیل دادگستری ادامه داد: من به عنوان وکیل خانواده کیارستمی نظر حقوقی درباره پرونده دارم اما اگر جرم و خطایی صورت گرفته باشد، باید توسط کارشناسان اثبات شود. بنده و خانواده کیارستمی معتقدیم به هر حال تقصیر صورت گرفته است.

مقدس در پاسخ به این سوال که آیا از فرد خاصی شکایت دارید یا خیر؛ گفت: فعلا ما از فرد خاصی شاکی نیستم بلکه باید پرونده کاملا بررسی شود و هر جا تقصیر یا قصور و بی‌مبالاتی بوده است؛ آن وقت تقاضای پیگرد قانونی را داریم و شاید مشخص کنیم از چه فردی شکایت داریم.

نوشته هایی دیگر از همین نویسنده: 40cheragh

نظر شما

دیگه چی داری اینجا؟