تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۹/۲۳ - ۱۴:۳۰ | کد خبر : 5364

گربه‌های اشرافی

حیوانات خانگی، یا همان «پِت‌ها»، جدیدا خیلی شیک و باکلاس شده‌اند. خورد و خوراک و استراحت و بهداشت و درمانشان به کنار، اخیرا آرایشگاه و پیرایشگاه خاص خودشان را هم پیدا کرده‌اند.

همه چیز درباره زندگی لاکچری حیوانات خانگی

پانیذ میلانی

این روزها اینستاگرام پر شده از تصویر حیوانات خانگی بانمک و تر و تمیزی که نگاه کردن به عکس‌هایشان هوس نگه‌داری از حیوان خانگی و به صورت خاص گربه‌دار شدن به سرتان می‌اندازد. اما تابه‌حال پیش خودتان فکر کرده‌اید نگه‌داری از همین گربه شیرین چقدر می‌تواند برایتان خرج بردارد؟ آن هم در این اوضاع گرانی دلار و مرغ و گوشت و هر چیز دیگری که حیوان خانگی را با آن معده حساس و روحیات شکننده زنده نگه می‌دارد. البته اغلب صاحبان حیوانات خانگی امروزی فقط هم به دوا و درمان و خورد و خوراک حیواناتشان بسنده نمی‌کنند. روز به روز روش‌های لاکچری تازه‌ای برای به رخ کشیدن جذابیت‌های زندگی با پت‌ها ابداع می‌شود؛ از روان‌درمانی گربه‌ها گرفته تا گرفتن جشن تولد برای طوطی و خرگوش و همستر!
نگه‌داری از حیوانات خانگی هم مثل خیلی از سازوکارهای اجتماعی در سال‌های اخیر شکل و شمایل متفاوتی به خود گرفته و دستخوش تغییراتی شده است. اگر در گذشته حیوانات یکی از وسایل درآمدزایی برای خانوار بودند، اما این روزها نه‌تنها وسیله‌ای برای کسب درآمد نیستند، بلکه برای نگه‌داری از آن‌ها باید هزینه‌هایی بکنید که شاید با دیدن ارقام و اعدادش مغزتان سوت بکشد. این هزینه‌ها به فراخور خود باعث ایجاد اشتغال‌ها و کسب‌وکارهای جدیدی شده است که حتی فکرش را هم نمی‌توانید بکنید.

گربه‌تان را در روز تولدش سورپرایز کنید!
با گذشت زمان و توسعه رسانه‌های اجتماعی، رفته رفته پدیده‌های جدید و بعضا عجیبی وارد فرهنگ ما شدند. از نمونه‌های این پدیده‌ها می‌توان به مراسم و جشن‌هایی اشاره کرد که کم‌وبیش همه ما اسم‌هایی از آن به گوشمان خورده، یا حداقل در اینستاگرام عکس‌هایی از آن را دیده‌ایم، مثل مهمانی‌ها و رسوم جدیدی که اخیرا بین مردم باب شده و اکثر این مهمانی‌ها و رسوم توجیه خاصی ندارند. به عنوان مثال تابه‌حال شده عکسی از تولد‌هایی که برای حیوانات می‌گیرند، ببینید؟ یا منوی یک رستوران خانگی مختص حیوانات با انواع و اقسام غذاها و کنسروها در طعم‌های مختلف و البته با قیمت‌های نجومی!
اگر تابه‌حال با همچین مواردی روبه‌رو نشده‌اید، باید بدانید جدیدا کسب‌وکارهای تازه‌ای در حوزه نگه‌داری از حیوانات خانگی به وجود آمده است که خدمات ویژه‌ای را به حیوانات ارائه می‌دهند. شما می‌توانید برای گربه‌تان جشن تولد بگیرید، یا مدل موهایش را طبق مد روز درآورید، یا حتی از رستوران مخصوص حیوانات برایش غذا سفارش بدهید. هر چند که فکر نمی‌کنم برای گربه مهم باشد مدل موهایش طبق کدام مد روز است، یا طعم کنسروی که می‌خورد چیست، یا حتی سالگرد تولدش را در کدام مرکز جشن می‌گیرید؛ مرکز نگه‌داری از حیوانات در شمال شهر یا مرکز شهر؟ شاید هم گربه شما دوست داشته باشد برای تولدش سورپرایزش کنید، یا شاید هم از آن شخصیت‌هایی باشد که اهمیتی به این مسائل نمی‌دهد و دوست دارد همه چیز را تحت کنترل داشته باشد. بالاخره شخصیت هر کس متفاوت است.

راهنمای باکلاسی
اما برای اطلاع از مکان‌هایی که شما می‌توانید برای گربه‌تان جشن تولد بگیرید، لیست بلندبالایی از خدمات مختلف و شرایط مختلف و پکیج‌های متفاوت پیش رویتان قرار دارد. حتی می‌توانید انتخاب کنید گربه یا سگ شما روز تولد چه لباسی بپوشد، چه مدل کفشی به پا کند، یا دیزاین کیک او چطور باشد. البته که انتخاب همه این‌ها به عهده شماست، چون احتمالا گربه یا سگ شما در جریان آخرین مد روز برای انتخاب مدل لباس روز تولدشان نیستند و بهتر است شما بهشان کمک کنید.
اما حتما برایتان مهم است که مکان تولد دلبندتان کدام گوشه این شهر بزرگ است. در درجه اول لازم است بدانید کسب‌وکار جدیدی که تحت عنوان راه‌اندازی مراسم و جشن‌ها برای حیوانات خانگی به راه افتاده است، هنوز آن‌چنان پا نگرفته است که شما بتوانید در شهرهای مختلف یا مناطق مختلف شهر تهران امکان برگزاری این مراسم را داشته باشید. یعنی اگر هم بخواهید، باید در منزل خودتان زحمتش را بکشید. اما اگر می‌خواهید مراسم باکلاس‌تر جلوه کند و حتما در مکانی که برای مهمانی‌های حیوانات در نظر گرفته شده، مراسم را برگزار کنید، باید به عرضتان برسانم که متاسفانه گزینه‌های پیش رویتان خیلی محدود است.
اکثر مراکزی که آماده پذیرایی برگزاری جشن‌ها و مراسم‌ حیوانات دلبندتان هستند، یا کلینیک و پانسیون هستند، یا فروشگاه‌هایی که لوازم مخصوص نگه‌داری از حیوانات را دارند. تعداد این سالن‌ها زیاد نیست و باید گفت این حرفه، یعنی برگزاری مراسم مخصوص حیوانات، حرفه‌ای نوپاست که البته به‌سرعت در حال گسترش است. خیلی از کلینیک‌ها یا فروشگاه‌هایی که این آپشن را در سری خدمات خود ندارند، در حال اضافه کردن آن به لیست خدماتشان هستند تا از قافله عقب نمانند. استقبال خوب مشتریان عامل ترغیب‌کننده‌ای برای سایر ارائه‌دهندگان سرویس و خدمات به حیوانات خانگی است تا آن‌ها هم فکر برگزاری تولد و مهمانی‌های مختلف برای حیوانات به سرشان بزند.

از سالن تا زیرپله
حیوانات خانگی شما برای برگزاری تولد می‌توانند از مراکز درمانی یا پانسیون‌های شمال شهر استفاده کنند. اگر هم ترجیح می‌دهید بودجه کمتری را برای تولد سگ یا گربه‌تان کنار بگذارید، باز هم نگران نباشید. می‌توانید از سالن‌های مراکز درمانی یا پانسیون‌های مرکز شهر یا حتی سالن‌هایی که در فروشگاه‌های خرید محصولات حیوانات برای این کار در نظر گرفته شده است، استفاده کنید.
اما تصورتان از این‌گونه سالن‌ها چیست؟ فکر می‌کنید این به‌اصطلاح سالن‌ها چه شکلی هستند؟ بزرگ؟ کوچک؟ مجلل؟
خب اگر چنین تصوری دارید، باید تصورتان را کمی تغییر دهید، چون واقعیت متفاوت‌تر از تصور شماست. البته سالن‌هایی که در مراکز نگه‌داری از حیوانات (پانسیون) یا کلینیک‌های درمانی حیوانات در شمال قرار دارند، طبیعتا از وضع بهتری برخوردارند. این سالن‌ها اکثرا در زیرپله و زیرزمین و از دید عموم خارج‌اند. مراکز شمال شهر البته قوانین سخت‌گیرانه‌تری را برای این‌گونه مراسم دارند. به عنوان مثال حتما باید عضو مرکز باشید و حیوان خانگی شما باید در آن مرکز دارای پرونده باشد تا اجازه برگزاری مراسم داشته باشید. چنان‌چه پیشینه و مورد اعتماد بودن شما تایید شد، می‌توانید مراسمتان را در سالنی که احتمالا در زیرزمین پانسیون حیوانات آماده شده است، برگزار کنید و بدون هیچ محدودیتی از جشن و مهمانی‌تان لذت کامل را ببرید. شما می‌توانید تدارکات را خودتان در نظر بگیرید و با هزینه شخصی خودتان غذا را تهیه کنید و به جشن بیاورید، یا از خود مرکزی که تولد را آن‌جا برگزار کرده‌اید، بخواهید که برایتان غذا سفارش دهد.
نکته اصلی این‌جاست که این مراکز فقط سالن‌هایی را جهت برگزاری مراسم در اختیار شما قرار می‌دهند و خدمات اضافه دیگری در کنار این مراکز وجود ندارد. تهیه هزینه و شام، کیک و هر چیز دیگری که خودتان بخواهید در جشنتان باشد، بر عهده خودتان است. البته که امنیت مراسم شما تضمین شده است و خیالتان از هر بابت می‌تواند راحت باشد. حتی در بعضی از کلینیک‌ها، شما می‌توانید تقاضا کنید فردی به عنوان نگهبان اوضاع را کنترل کند. اندازه اکثر سالن‌ها، چه در شمال شهر و چه در مرکز شهر، به اندازه‌ای است که درنهایت ۲۰ تا ۳۰ نفر در این سالن‌ها می‌توانند حضور داشته باشند. در واقع «سالن»‌هایی که از آن‌ها صحبت می‌کنیم، اتاق‌هایی در زیرزمین به دور از دید عموم هستند که ظرفیت حضور ۳۰ نفر را دارند.
یک مبل سه نفره و دو مبل دو نفره، یک میز و یک فرش کوچک دکوراسیون اکثر اتاق‌هایی را تشکیل می‌دهند که در مراکز مختلف برای برگزاری مهمانی‌های حیوانات در نظر گرفته شده است.
هزینه هر نفر در اکثر مراکز شمال شهری چیزی قریب به نفری ۳۰ هزار تومان است که حداقل نفری که شما باید دعوت کنید، حدودا ۱۵ نفر است.
سخت‌گیری‌ها برای تایید هویت در مراکز مرکز شهر کمتر است. شما می‌توانید با یک دایرکت در اینستاگرام یا سرزدن به همان مکان مورد نظر، بدون شرط و شروط خاصی مهمانی خود را برگزار کنید. البته باید در نظر داشته باشید که برخی اتاقک‌هایی که برای جشن تولد حیوانات شما در نظر گرفته شده، اختصاصا برای جشن و مهمانی نیست. مثلا اتاقکی در زیرزمین ساختمان بغل که برای نگه‌داری از اجناس فروشگاه حیوانات هم از این اتاقک استفاده می‌شود و پر از کارتن‌ها و بارهای خالی‌نشده برای مغازه اعم از غذای حیوانات، وسایل بازی یا سایر ملزومات آن‌هاست. هزینه برگزاری مراسم برای هر مهمانی حدودا ۴۰۰ تومان است که این مبلغ با مبلغ پانسیون‌ها یا کلینیک‌های شمال شهر چندان تفاوتی ندارد. البته کلینیک‌های شمال شهر عموما یک اتاقک را به تولد حیوانات دلبندتان اختصاص داده‌اند که باید گفت که درست است که اتاقک در زیرزمین است، اما خود مرکز از فضای بهتری نسبت به کلینیک‌های مرکز برخوردار است. بزرگ‌تر و مجلل‌تر است و اکثرا هم حیاط باغ‌مانندی دارند.

ویتامینه با طعم آناناس!
بعد از فضای تولد نکته بعدی مهم غذای مخصوص پت شماست. باید ببینید گربه‌تان کنسرو گوشت با طعم بره و خرگوش را ترجیح می‌دهد، یا پکیج ویتامینی با طعم آناناس؟ قیمت هر کدوم از این پکیج‌ها حدود ۲۰ هزار تومان است که البته این پک‌ها خیلی کوچک‌اند. باید بدانید اگر گربه یا سگتان هیچ‌کدام را نمی‌خواهد، جای هیچ نگرانی نیست، می‌توانید از منوهای غذاهای خانگی استفاده کنید که میکسی از هویج، گوشت، مرغ و… را با قیمتی معقول‌تر و به‌صرفه‌تر دارد. مثلا کیلویی ۱۰ هزار تومان سفارش دهید که البته حداقل مقدار برای سفارش پنج کیلو است که جمعا ۵۰ هزار تومان را شامل می‌شود.

بکشید و خوشگلش کنید!
از فضای برگزاری مراسم و چند و چون مراسم که بگذریم، می‌رسیم به ملزومات مهمانی. مثلا مدل موی گربه یا سگتان یا آرایشگاهش. بالاخره مهم است که مدل موی شخصی که برایش تولد می‌گیرند، چطور باشد.
البته نظافت حیوانات مخصوصا حیواناتی که در خانه نگه‌داری می‌شوند، امری ضروری است که حتما باید رعایت شود، ولی شاید باشند افرادی که دوست داشته باشند پت خود را به آرایشگاه‌های مخصوص حیوانات ببرند تا آرایشگر مخصوص پت موهایش را مدل‌دار اصلاح کند. میانگین قیمت اصلاح ساده برای پت‌ها چیزی حدود ۸۰ هزار تومان است که برای اصلاح‌های مدل‌دار ممکن است تا ۲۰۰ هزار تومان هم باشد. البته برای شب تولد سگتان خب طبیعی است که دوست داشته باشید بهترین امکانات را در نظر بگیرید.
لباس‌های حیوانات خانگی قیمتی حول و حوش ۱۰۰ هزار تومان دارند، البته می‌توانید لباس‌های ارزان‌تری با قیمت‌هایی معقول‌تر مثل ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان پیدا کنید. اگر هم دوست داشته باشید سگ یا گربه‌تان در شب تولدش خیلی شیک ظاهر شود، می‌توانید از یک پاپیون ساده استفاده کنید که قیمت آن هم چیزی حدود ۲۰ هزار تومان است که البته خب جزو ضروریات یک جشن تولد ظاهر مناسب میزبان است.
قطعا در چنین فضا و با چنین پذیرایی‌ای می‌توانید به شادی و تفریح هم بپردازید، ولی نمی‌توان تضمین کرد که پت شما هم مانند شما از این جشن تولد لذت ببرد. آیا اصلا سگ یا گربه از جشن تولدشان لذت خواهند برد؟ امیدواریم پت شما هم مثل شما در این مهمانی خوش بگذراند. گربه لم داده در گوشه حیاطتان روحش هم خبر ندارد که می‌توانست به جای گوشه حیاط لم دادن، برای یک جشن تولد سورپرایز شود. شاید هم اگر می‌دانست، برایش اهمیتی نداشت و با یک مقدار غذای گرم و جای خواب گرم هم می‌شد خوشحالش کرد.

نوشته هایی دیگر از همین نویسنده: پانیذ میلانی

نظرات شما

 1. گيلزاد آقاگدي
  13, بهمن, 1397 23:29

  مقاله ای که تند شروع شد ولی در پایان زیبا تمام شد
  حیوانات نیاز به تعهد دارند نه تجمل?

 2. 40cheragh
  20, بهمن, 1397 17:52

  مرسی از نظر کاملتون
  حتما به نویسنده منتقل میشه

نظر شما

دیگه چی داری اینجا؟