تاریخ انتشار:۱۴۰۱/۱۱/۱۴ - ۱۸:۴۰ | کد خبر : 10397

یادداشت – روز حساب

این عزیزان زندگی کردن در ایران را با تمامی جوانبش به شکل آپشن‌هایی می‌بینند که به خاطر لطف حکومت به شهروندان داده شده.

در ادامه راه‌حل‌های خلاقانه‌ای که معمولا فقط به ذهن صاحبان قدرت در ایران می‌رسد، یکی از نمایندگان مجلس گفته است ممکن است جایگزین شکل فعلی گشت ارشاد، که البته به‌تازگی معلوم شد که از اول هم وجود نداشته است و اصلا معلوم نیست کدام نهاد نانهادی آن را ایجاد کرده بوده است، یک‌سری از جریمه‌ها باشد. جریمه‌ای که ایشان مثال زده‌اند، مسدود کردن حساب فرد بدحجاب است.

این‌طور که به نظر می‌رسد، این عزیزان درواقع زندگی کردن در ایران را با تمامی اجزا و جوانبش به شکل آپشن‌هایی می‌بینند که به خاطر مهربانی و لطف حکومت به شهروندان داده شده و در صورت لزوم می‌شود آن‌ها را داشتنشان محروم کرد.

حساب بانکی یک نفر درواقع پولی است که خودش درآورده و چون به بانک اعتماد داشته، آن را به صورت امانت به بانک سپرده است. درواقع حساب بانکی عبارت است از قرض حکومت از فرد که حکومت متعهد شده به محض این‌که صاحب مال به آن نیاز داشت، آن را به او پس بدهد. با چه منطقی هر دولتی به صورت عام، و دولت دینی ایران به صورت خاص، می‌تواند کسی را از قرضی که به امانت دست دولت سپرده است، محروم کند؟ حداکثر کار ممکن در این مورد این است که فرد را از داشتن حساب در بانک محروم کنند، که آن هم درواقع محروم کردن بانک است، نه فرد.

شاید بد نباشد عزیزان قبل از ورود به مجلس، در یک دوره کوتاه یاد بگیرند که از این بعد لازم است پیش از حرف زدن، فکر هم بکنند.

نویسنده: جلال امانت

هفته‌نامه چلچراغ، شماره ۸۸۶

نوشته هایی دیگر از همین نویسنده: 40cheragh

نظر شما

دیگه چی داری اینجا؟